Web Analytics 2.0. Świadome rozwijanie witryn internetowych. Avinash Kaushik

Szukasz przyjaznej książki o analizie danych? Takiej, która pomoże Ci zrozumieć jak analizować dane gromadzone przez Twoją stronę internetową. Avinasha Kaushika doskonale sprawdzi się w roli nauczyciela.

Książka „Web Analytics 2.0. Świadome rozwijanie witryn internetowych” to pozycja autorstwa Avinasha Kaushika. Kaushik to znany bloger internetowy, specjalizujący się w dziedzinie analiz danych internetowych. Zawodowo autor książki jest konsultantem freelancerem oraz analitykiem danych w koncernie Google. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi podczas licznych wykładów i sympozjów. Coś, o czym należy wiedzieć, jest to, że dochód uzyskany między innym z tej książki Avinash przeznaczył w całości na cele dobroczynne, a to tylko jedna z zalet tej książki.

Książka w całości skupia się na odpowiednim i świadomym wykorzystywaniu danych i analiz do rozwijania witryn internetowych. Autor przekazuje praktyczną wiedzę dotyczącą tego, jak precyzyjnie wykorzystać dostępność danych do maksymalnego wykorzystania potencjału witryn internetowych i szybkiego reagowania na najnowsze trendy.

„Web Analytics 2.0. Świadome rozwijanie witryn internetowych” to obszerna pozycja licząca prawie 600 stron. To prawdziwa skarbnica wiedzy w zakresie analizy danych, w której wyczerpująco opisane zostały wszystkie mechanizmy rynkowe.

Co? Ile? Dlaczego? I co dalej?

Pierwszy rozdział wprowadza czytelnika w świat analityki internetowej i sytuację na rynku. Następnie autor opiera cały rozdział i wprowadzenie do tematu na czterech egzystencjalnych pytaniach. „Co?”, czyli kilka słów o przepływie użytkowników. „Ile?” jako wprowadzenie do analizy wielu wyników jednocześnie. „Dlaczego?” w temacie przegadania znaczenia eksperymentów i tekstów oraz głosu klienta. Natomiast pytanie „Co dalej?” dotyczy analizy konkurencyjności na rynku. Rozdział zatem w bardzo wyczerpujący sposób zaznajamia czytelnika z tematem analiz danych internetowych.

W kolejnym rozdziale autor przedstawia strategie dotyczące doboru narzędzi pomocnych przy analityce internetowej. Przedstawia szereg kroków i pytań, jakie musimy zadać, aby dobrać optymalną strategię i narzędzia naszych przyszłych analiz. W kolejnych rozdziałach przedstawione zostały również między innymi krytyczne miary witryn internetowych oraz techniki ich doboru, pozytywne miary wyników czy różnego rodzaju praktyczne rozwiązania, które warto znać.

Analiza konkurencyjności

Rozdział ósmy traktuje o bardzo ważnym temacie, jakim jest analiza konkurencyjności. Autor zwraca uwagę na analizy bardzo ważnych elementów i czynników i to jak wpływają one na konkurencyjność witryny internetowej. Wśród tych czynników znajdują się między innymi zachowania użytkowników wyszukiwarek i wydajność słów kluczowych. Szczegółowe analizy tych czynników mogą dostarczyć wielu cennych danych i informacji, które w przyszłości na pewno zaowocują.

Nowoczesne formy analiz

Avinash Kaushik nawiązuje w swojej książce również do najnowszych form analiz internetowych. Wraz z prężnym rozwojem mediów społecznościowych i wszelkich nowinek technologicznych oraz coraz to nowych portali społecznościowych powstają najnowsze źródła danych i informacji o użytkownikach. W rozdziale autor poddaje analizie między innymi blogi tematyczne czy serwis społecznościowy Twitter. Tego typu portale to prawdziwa skarbnica wiedzy dla analityków. Jako użytkownicy udostępniamy tam szczegółowe informacje, oznaczamy ulubione miejsca, marki, osoby publiczne. To największa baza danych internetowych. Nie należy więc pod żadnym pozorem bagatelizować tego źródła informacji.

Ninja analizy

Ostatnie rozdziały przedstawiają wizję wojownika Ninja analiz internetowych. Autor przekazuje wiedzę na temat tego, jak dojść do absolutnej perfekcji w analizowaniu danych witryn internetowych oraz żelazne zasady stosowane przez wojowników. Przedstawia również czytelnikowi tajniki kariery w świecie analityki internetowej oraz działania na podstawie danych. Na zakończenie autor chce przekazać czytelnikowi wskazówki na temat tego, jak zostać profesjonalnym analitykiem danych internetowych, jak postępuje i działa profesjonalista oraz jakie przyświecają mu zasady. To bardzo cenna widza z perspektywy zwykłego użytkownika.

Cenne źródło wiedzy dla freelancera

Wiedza przekazana przez autora jest niezwykle ważna w pracy freelancera. Zarówno z perspektywy początkującego lub nawet zaawansowanego analityka danych internetowych, jak i z perspektywy osoby prowadzącej własną witrynę. Niezależnie od tematyki witryny i jej charakteru wiedza nabyta w książce może stanowić źródło inspiracji i zapoczątkować kolejny etap w procesie rozwoju witryny internetowej.

Dzięki znajomości technik i strategii analiz danych możemy znacznie lepiej wykorzystać dostępne dla nas dane i wykorzystać je na korzyść swoją i swojej witryny. Poznając miary negatywnej oceny oraz miary sukcesu witryny możemy ocenić swoje działania w sposób jak najbardziej obiektywny. Znajomość zasad konkurencji i sposoby na uzyskanie konkurencyjności pomoże nam podnieść konkurencyjność własnych działań, a wreszcie w ostatnich rozdziałach książki przekonamy się, jak wygląda rzeczywistość z perspektywy profesjonalnego analityka danych. Poznajemy zasady, wedle których sami w przyszłości możemy działać i na których opierać możemy swój przyszły sukces. Dowiemy się jak zostać prawdziwym wojownikiem Ninja analizy internetowej.

Książka powinna być pozycją obowiązkową dla każdego, kto, choć w najmniejszym stopniu interesuje się analizą danych internetowych. Wiedza autora przyda się również bez wątpienia autorom blogów czy tematycznych stron internetowych. Doświadczenie i kompetencje przekazane przez autora w książce przydadzą się właściwie każdemu, kto aktywnie bierze udział w wirtualnym świecie i to właśnie tam zamierza kreować swoją karierę i sukces.

Biorąc pod uwagę doświadczenie i sukcesy, jakie osiągnął Avinash Kaushik jako freelancer i doświadczony analityk danych na pewno warto zapoznać się z jego spojrzeniem na internetową rzeczywistość. Całość czyta się bardzo przyjemnie, a książka napisana jest łatwym językiem. Wiedza jest przekazana przez autora w sposób bardzo przyjazny, dzięki czemu książka nie sprawia wrażenia chłodno przeprowadzonego wykładu.