„Bądź liderem!”, John C. Maxwell

Umiesz być liderem? Jeśli nie, to skorzystaj z porad doświadczonego lidera i dowiedz się, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę. Być może to łatwiejsze niż myślisz? Maxwell Cię nauczy, jak być przywódcą.

„Bądź liderem!” (John C. Maxwell) to książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdej osoby, która pragnie osiągnąć sukces. Droga do celu nie zawsze jest łatwa i prosta. Niemal każda kariera kształtuje się zupełnie inaczej. Tylko najlepsi dostają w życiu to, czego naprawdę oczekują. Praca nad sobą wymaga poświęceń i samodyscypliny. Jeśli jasno sprecyzujemy oczekiwania, to łatwiej nam spełnić się w życiu zawodowym. „Bądź liderem!” to klasyka, która jest polecana osobom znajdującym się na samym początku swojej wędrówki. Znajdziemy tutaj elementarną wiedzę, którą powinien wbić sobie do głowy każdy, kto marzy o zostaniu liderem. Autor wskazuje nam konkretne przykłady, które pozwolą lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Całość opisana jest w niezwykle wciągający sposób — nie musimy obawiać się, że będziemy czuć się, jak podczas czytania nudnej lektury. Opisywany tytuł cieszy się szczególną popularnością wśród osób pracujących w korporacjach, czy też freelancerów. Z pewnością usatysfakcjonuje ona tych, którzy oczekują jasno i zrozumiale opisanych pojęć z zakresu biznesu, ale nie tylko.

Krótko o autorze

Można spotkać się z teorią, że przywódcą trzeba się urodzić. Niektórzy twierdzą, że jest to coś nieosiągalnego dla tych, którzy nie posiadają konkretnych cech osobowości. Nie działa to motywacyjnie. Zupełnie inne poglądy ma autor opisywanej książki. Jego zdaniem wystarczy ciężka praca, aby stać się dobrym i profesjonalnym menadżerem, który będzie świadomie zarządzał swoim zespołem. Czasami wystarczy jedynie odrobina sprytu oraz intuicji, aby stać się prawdziwym liderem i pokonać konkurencję. Predyspozycje mogą jedynie ułatwić nam drogę, jednak nie zagwarantują nam sukcesu.

John C. Maxwell posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie. O byciu liderem wie wszystko. Ma ogromną wiedzę, którą chętnie dzieli się z innymi. Jest nie tylko przywódcą, ale również szkoleniowcem i coachem. Chętnie dziali się tajnikami branży biznesu. Trenował największe nazwiska z całego świata. Niemal każda jego publikacja błyskawicznie staje się bestsellerem. Zdaniem Maxwella świat biznesu dynamicznie się zmienia, jednak pewne zasady pozostają niezmienne. Liderem możemy stać się nie tylko wtedy, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją karierę. Opisywany autor twierdzi, że wszystko zależy od naszej motywacji i ambicji. Nawet jeśli przez lata pracowaliśmy bez większych sukcesów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć „STOP” i ruszyć do przodu.

Recenzja książki „Bądź liderem!”

„Bądź liderem!” nie jest pozycją dla tych, którzy osiągnęli już w życiu sukces, a jedynie pragną się rozwijać. Jest to książka stworzona z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają i chcą pokierować swoją karierą świadomie. Wiele osób uczy się metodą prób i błędów. Zdobywanie własnych doświadczeń jest bardzo ważne, jednak niektórych porażek możemy uniknąć. Czy nasza droga musi być kręta i wyboista? Oczywiście, że nie! Im lepiej się przygotujemy, tym większe prawdopodobieństwo spektakularnych efektów.

W pierwszej kolejności musimy zrozumieć, kim jest przywódca. To osoba, która ma duży wpływ na innych i potrafi nakłonić ich do konkretnych zachowań. Lider nie powinien być dyktatorem. Nie chodzi o to, aby zastraszać osoby, które znajdują się niżej w hierarchii. Mocna osobowość jest kluczowa w biznesie. Zespół, którym kierujemy powinien odczuwać do nasz szacunek. Pamiętajmy, że dobry menadżer nie tylko wymaga, ale również wspiera. W dużej mierze to od niego zależy, jak będą wyglądać relacje w zespole.

Autor mówi nam o tym, że każdy lider powinien określić swoje priorytety. Już na starcie powinniśmy stworzyć listę celów, które chcemy osiągnąć. To, na czym się skupimy zależy wyłącznie od nas. Nie możemy powielać zachowania innych menadżerów, gdyż w ten sposób nie osiągniemy zamierzonych efektów. Istotne jest to, aby umiejętnie obserwować i analizować otoczenie biznesowe. Na podstawie zdobytych informacji możemy dopasować model zarządzania, a następnie opracować strategię. Określenie priorytetów sprawi, że będziemy mogli skutecznie kontrolować nasz progres. Każdy „odhaczony” punkt z listy będzie działał na nas motywująco. To powód do dumy, która da nam siły do dalszego działania. Na początku ustalmy cele, które znajdują się w zasięgu naszych możliwości. Z czasem podnośmy sobie poprzeczkę.

Z omawianej książki możemy również dowiedzieć się, jakie cechy charakteru wyróżniają lidera. Pamiętamy, że nie każdy rodzi się urodzonym strategiem. Wszystkiego można jednak się nauczyć. Praca nad osobowością nie zawsze jest prosta. Musimy doskonale rozumieć pewne schematy zachowań. Nie możemy ulegać, czy też poddawać się presji otoczenia. Musimy być dobrzy, ale sprawiedliwi. Autor opisywanej książki uświadamia nas, jak duże znaczenie ma motywacja zespołu. Dobra atmosfera i niezakłócona komunikacja mogą stać się filarami każdego biznesu.

Przywódca musi sprawnie rozwiązywać problemy dnia codziennego, które dotykają każde przedsiębiorstwo. Pracownicy muszą czuć w nas wsparcie. To my jesteśmy osobą decyzyjną i w pełni odpowiedzialną za poczynania naszego zespołu. Każdy, kto przyjdzie do nas z kłopotem powinien otrzymać oczekiwaną pomoc. Nie ma tutaj miejsca na niepewność, czy chwile wahania. Szybka reakcja utwierdzi naszą pozycję w oczach współpracowników. W książce „Bądź liderem!” zarządzenie porównywane jest do służby ludziom. Nasza postawa ma ogromny wpływ na to, jak będzie postępować zespół. Jeśli będziemy apodyktyczni i zamknięci, to pracownicy będą ukrywać się przed nami. Im słabszy kontakt, tym gorsze wyniki. Nagminne krytykowanie i ocenianie nie sprawi, że staniemy się w oczach teamu ekspertami w danej dziedzinie. Zburzymy więź, której prawdopodobnie nigdy nie odbudujemy.

Maxwell uczy nas również tego, jak duże znaczenie ma obrana wizja. Musimy mieć pomysł nie tylko na siebie, ale również nasz team. Ponadto powinniśmy cały czas się udoskonalać. Samorozwój jest niezbędny do tego, aby dopasować się do dynamicznie zmieniających się zasad biznesowych. Im lepiej będziemy czuć się sami ze sobą, tym lepszym przywódcą będziemy.