Rozmowy o startupach (Jessica Livingston)

StartUpu pojawiają się jak grzyby po deszczu. Niewiele z nich utrzymuje się jednak na rynku. Dlatego właśnie Livingstone oddaje w Twoje ręce kompendium wiedzy na temat tego, co zrobić, żeby osiągnąć sukces.

„Rozmowy o startupach” (Jessica Livingston) to świetna propozycja dla tych, którzy przymierzają się do własnego biznesu. Omawiana książka dotyczy głównie branży IT. Możemy dowiedzieć się, kto odpowiada za sukces świetnie znanych marek. Założenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości środków finansowych. Niestety sam pomysł nie wystarczy. Musimy zdobyć gotówkę na start oraz rozwój. Startup może okazać się w naszym przypadku jedynym sposobem na osiągnięcie wyznaczonych celów biznesowych. Jest to pojęcie, które coraz powszechniej występuje na polskim rynku. W opisywanej książce znajdziemy starannie opisane przykłady. To nie tylko największe marki świata (Google, Apple, Microsoft), ale również relatywnie świeże przedsięwzięcia. Możemy poznać wszystkie zalety startupów, a także pozyskać cenne wskazówki. Dzięki nim unikniemy wielu poważnych błędów, które zdarzają się osobom bez elementarnej wiedzy. Opisywany model biznesowy może nieść korzyści dla obu stron. To lektura nie tylko dla tych, którzy potrzebują wsparcia, ale również tych, którzy chcą udzielić pomocy początkującym przedsiębiorstwom.

Krótko o autorce

„Rozmowy o startupach” to książka, w której zebrano wypowiedzi aż 32 mentorów. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą dogłębnie poznać temat. Taki model finansowy to nie tylko korzyści, ale również ryzyko. Nie można więc przestawiać go w samych superlatywach, gdyż brzmi to niewiarygodnie. Warto poznać zarówno plusy, jak i minusy. Jedynym pewnym źródłem informacji są przedsiębiorstwa, które miały do czynienia z startupami.

Jessica Livingston to prawdziwy ekspert z dziedziny startupów. Regularnie przeprowadza ona profesjonalne szkolenia dla osób planujących skorzystać z tego modelu biznesowego. Kilka lat temu stała się jednym z sponsorów przedsiębiorstwa zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji. Livingston posiada nie tylko bogate doświadczenie, ale również szeroki zakres kompetencji. Jej publikacja na temat startupów stała się prawdziwym hitem na całym świecie.

Recenzja książki „Rozmowy o startupach”

„Rozmowy o startupach” to książka napisana w niesztampowy sposób. Prosty i zrozumiały język sprawia, że lektura staje się niezwykle wciągająca. Znajdziemy tutaj rzeczywiste przykłady, fakty i liczby. To prawdziwa strzał w dziesiątkę dla tych, którzy mają dość suchej teorii. Można tutaj znaleźć praktyczne porady tych, którzy osiągnęli spektakularny sukces w branży związanej z oprogramowaniem, czy też technologią.

Mogłoby się wydawać, że startup to zjawisko dość młode. Nic bardziej mylnego. Mamy z nim do czynienia już od kilkudziesięciu lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w dzisiejszych czasach jest to pojęcie mocno nadużywane. Nie każdy projekt biznesowy można wrzucić do worka ze strartupami. Nie sztuką jest znaleźć sponsora, który uwierzy w naszą wizję. Sztuką jest założyć przedsiębiorstwo, które przetrwa na rynku i zdobędzie przewagę konkurencyjną. Nie jest to łatwe. Prawda o startupach jest bolesna. Zdecydowana większość z nich upada w ciągu dwóch lat. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że są one tworzone na masową skalę. Taki model biznesowy zaczyna interesować wszystkich – od studentów, przez osoby prowadzące już własne biznesy, po osoby dojrzałe. Nie jest to dobra droga. W dużej mierze jest ona wynikiem chwilowej mody. „Rozmowy o startupach” ukazuje, jak niewłaściwa postawa może zniszczyć nawet obiecujące przedsięwzięcie. Łatwo popełnić błąd, który będzie zgubny w skutkach.

Nie można zapominać, że startup to nie zabawa, a wielka odpowiedzialność i poświęcenie. Nie można oczekiwać ogromnych zysków, gdyż zwykle nie da się ich osiągnąć na początku drogi. Czasami jest sytuacja jest zupełnie odwrotna. Szczyt efektywności osiągamy w pierwszych miesiącach funkcjonowania biznesu. Z każdym kolejnym zainteresowanie naszą marką spada. Wzbudziliśmy chwilowe zainteresowanie, jednak zapomnieliśmy o opracowaniu długofalowej strategii. Nie popełniajmy błędów naszych poprzedników. Pamiętajmy, że pułapki czekają na nas na każdym kroku.

Omawiana książka pozwala lepiej zrozumieć ideę startupu. Zwiększa to szansę na powodzenie przedsięwzięcia. Mentorzy przestrzegają nas – nie istnieje sprawdzona recepta na sukces. Każdy musi przejść własną drogę. Powielanie schematów nie przyniesie pożądanych rezultatów. Z tego wynika, że młody przedsiębiorca to również wizjoner. Musimy posiadać umiejętność prognozowania wyników. Stale powinniśmy udoskonalać nasze plany. Nie możemy stać w miejscu, nawet jeśli wydaje nam się, że zdobiliśmy to, co chcemy.

Wielu młodych przedsiębiorców zapomina o tym, jak ważne są realne umiejętności. Istotne jest to, aby być prawdziwym mistrzem w swoim fachu. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia, czy też braki w kompetencjach. Priorytetem jest również samorozwój. Chyba każdy ma świadomość, jak szybko rozwija się branża nowoczesnych technologii. Jeśli nie będziemy aktywnie reagować na zmiany zachodzące w środowisku, to bardzo szybko wypadniemy z branży. Nie bez znaczenia jest również konkurencja. Naszym zagrożeniem są inny młodzi przedsiębiorcy, którzy wejdą na rynek z prawdziwą innowacją. Powinniśmy zacząć od doskonalenia siebie, gdyż to my stanowimy fundament startupu.

Opisywana książka ukazuje nam najważniejsze cechy osób, które zaczynały swoją karierę poprzez startup. Z pewnością nie są to słabe jednostki, które zniechęcają się nawet najmniejszym niepowodzeniem. To mocne ogniwa, które doskonale wiedziały, gdzie powinna zakończyć się ich droga. Założyciele najlepszych światowych marek potwierdzają, że bez cierpliwości oraz pracowitości nie można zbudować trwałego biznesu. Liczy się również spryt, który pozwoli nam być o krok dalej niż konkurencja. Nie możemy dać się prześcignąć. W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na założenie własnego startupa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak pozyskać gruntowną wiedzę. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Książka „Rozmowy o startupach” może zadziałać niczym motywator.