„Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa”, George H. Ross

Negocjowanie to prawdziwa sztuka. W końcu nie zawsze wypracowanie kompromisu jest możliwe. Ten poradnik pokaże Ci, jak robią to najwięksi i najbogatsi. Może dasz się zainspirować Donaldowi Trumpowi?

„Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa” (George H. Ross) to doskonała propozycja dla osób, które pragną poznać tajniki skutecznej negocjacji. Twórca książki uważa, że wszystko co posiadamy, jest wynikiem negocjacji. Jeśli nie będziemy walczyć o swoje, to będziemy musieli zadowolić się przeciętnością. Z pewnością nikt nie poda nam na tacy tego, na co zasługujemy. Jeśli się cenimy, to powinniśmy zbyt szybko ulegać drugiej stronie. W dzisiejszych czasach niemal każdy stawia swoje interesy na pierwszym miejscu. Świat zaczyna przypominać dżungle, gdzie toczy się walka. Osoby bierne i niepewne swoich racji zawsze będą znajdować się na przegranej pozycji. Sztuka negocjacji jest trudna. Nie zawsze wiemy, w jaki sposób osiągnąć oczekiwane efekty. Często brakuje nam odwagi, a więc poddajemy się już na starcie. Donald Trump niejednokrotnie udowodnił, że zna wszystkie zasady negocjowania. Aktualnie jest on prezydentem USA, jednak w przeszłości wykazał się jako przedsiębiorca. Biznes wymaga ciągłych kompromisów. Nie oznacza to jednak tego, że mamy rezygnować ze swoich potrzeb. Taka postawa sprawi, że sukces zawsze będzie znajdować się daleko. Opisywana książka uczy nas, w jaki sposób negocjować, aby zwyciężać. Omówione techniki przydają się nie tylko w biznesie, ale również pozostałych aspektach życia.

Krótko o autorze

Mogłoby się wydawać, że negocjacja ma nieść za sobą korzyści dla obu stron. To pewnego rodzaju kompromis. Każdy chce zdobyć możliwie najwięcej dla siebie. Zgadzamy się na pewne ustępstwa, gdy wiemy, że mamy przed sobą twardego i nieustępliwego przeciwnika. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czasami na przeciw nas stoi osoba, która nie potrafi walczyć o swoje. Dla nas to wielka okazja. Głównym celem jest zwycięstwo. Oczywiście możemy troszczyć się o interesy innych. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ktoś martwi się o nas? Skupmy się więc na tym, co chcemy osiągnąć. Twórca książki przekonuje nas do tego, aby odsunąć na bok słabości, czy też osobiste wartości. Tutaj liczy się wyłącznie chłodna kalkulacja. Takie są realia prawdziwego biznesu.

George H. Ross od lat pełni ważne funkcje w Trump Organization. Posiada wieloletnie doświadczenie, jako doradca biznesowy oraz prawny. Sławę zyskał już jako negocjator, który współpracował z największymi deweloperami w Stanach Zjednoczonych. To postać niezwykle ceniona w świecie biznesu. Chętnie dzieli się swoją ekspercką wiedzą poprzez publikacje, czy też wykłady na uczelniach wyższych.

Recenzja książki „Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa”

„Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa” to specyficzny poradnik, który może odmienić nie tylko życie zawodowe, ale również osobiste. Autor uświadamia nam, że z zjawiskiem negocjacji mamy co czynienia już od dziecka. Nieświadomie postępowaliśmy w taki sposób, aby osiągnąć zamierzony cel. W przeszłości chcieliśmy dostać misia od rodziców. Obecnie chcemy podpisać kontrakt wart kilkaset tysięcy złotych. W obu przypadkach negocjujemy, chociaż stosowane techniki są zupełnie inne. Zdaniem twórcy książki musimy poznać podstawowe techniki negocjacji, które znacząco ułatwią nam życie. Wstęp jest niezwykle osobisty. Twórca poradnika opowiada nam o tym, w jaki sposób stał się negocjatorem Donalda Trumpa. Dlaczego stał się on współodpowiedzialny za sukces obecnego prezydenta USA? Warto dowiedzieć się, jak przebiegała wyżej wspomniana współpraca.

Rozdział pierwszy dostarczy nam elementarnej wiedzy. Dowiadujemy się z niego, czym jest negocjacja. Możemy również uświadomić sobie, że niemal całe życie opiera się na kompromisie. Nie zawsze dostaje to, czego chcemy. Niezwykle często jesteśmy zmuszeni do tego, aby zrezygnować z naszych potrzeb. Uginamy się pod wpływem drugiej strony. Im słabszym negocjatorem jesteśmy, tym więcej tracimy. Nasze wady szybko zostaną zauważone i wykorzystane.

Część pierwsza opisywanej książki została nazwana „Podstawowe elementy negocjowania w wydaniu Donalda Trumpa”. Kluczową rolę odgrywa tutaj osobowość i świadome budowanie więzi z drugą osobą. Chcesz być dobrym negocjatorem? Musisz wzbudzić zaufanie w swoim przeciwniku. Istotne jest, aby nie wprowadzać nerwowej i wrogiej atmosfery. Ważne jest to, aby relacja gwarantowała obustronną satysfakcję. Pamiętajmy, że negocjacja to nie kłótnia. Nie chodzi o to, aby „wyszarpać” to, co nam się należy. Priorytetem jest to, aby zostało nam to dane w przyjaznej atmosferze.

W książce znajdziemy również wskazówki dotyczące testowania drugiej osoby. Po co to robić? Przede wszystkim po to, aby poznać jej mocne oraz słabe strony. Zalety stanowią dla nas zagrożenie, a wady szansę. Im bardziej szczegółowe informacje pozyskamy, tym lepszą strategię działania stworzymy. Warto więc przyłożyć się do tego zadania. Kolejny rozdział to omówienie cech perfekcyjnego sprzedawcy. Podczas negocjacji musimy przedstawić siebie z możliwie najlepszej strony. Ważne jest to, aby nasze wizje wypadły wiarygodnie. Musimy przedstawić je w superlatywach, ale nie zapominajmy o racjonalizmie. Dlaczego druga strona ma zgodzić się na nasze warunki? Jakie będzie miała z tego korzyści?

Kolejny rozdział książki uczy nas tego, w jaki sposób zarządzać czasem podczas negocjacji. Ważne jest to, aby wskazać taki termin ostateczny, dzięki któremu będziemy mogli zmienić strategię i wprowadzić niezbędne zmiany. Gra na zwłokę jest często elementem obowiązkowym. Dodatkowy czas może okazać się na wagę złota. Następną poruszoną kwestią są psychologiczne taktyki negocjowania. Odrobina manipulacji może sprawić, że osiągniemy to, czego chcemy. Dwa ostanie rozdziały części pierwszej uświadamiają nas jak duże znaczenie ma kreatywność oraz elastyczność. Musimy dynamicznie reagować na propozycje drugiej strony, a jednocześnie trzymać się listy swoich celów.

Część druga nosi nazwę „Strategia w sytuacjach szczególnych”. Może zdarzyć się tak, że trafimy na trudnego negocjatora, który będzie wykorzystywał swoją siłę do osiągnięcia własnych celów. Istotne jest to, aby nauczyć się odpierać jego ataki. W poradniku wymieniono również sześć taktyk, które ułatwiają negocjowanie nawet z najcięższymi przeciwnikami.