„Sztuka rekrutowania i zatrzymania najlepszych ludzi”, Harvard Business Review

"Sztuka rekrutowania i zatrzymania najlepszych ludzi" to książka skierowana do osób prowadzących rekrutacje. Zdradza wszystkie sekrety, jakie powinien znać rekruter, by angażować do pracy wyłącznie najlepszych.

„Sztuka rekrutowania i zatrzymania najlepszych ludzi” to praca zbiorowa ponad dwudziestu osób. Jest to książka z serii HBRP On, czyli Harvard Bussines Review Polska. To seria książek poświęconych branży biznesu, sprzedaży i logistyki. Wśród autorów są między innymi specjaliści z dziedziny HR, doświadczeni managerowie i rekruterzy. Książka porusza bardzo interesujący temat, jakim jest zatrzymanie wartościowego pracownika w firmie. Jest to forma poradnika przeznaczonego dla kadry zarządzającej i kierowniczej, który zawiera wiele cennych rad i wskazówek dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.

Pierwszy rozdział książki jest pewnego rodzaju wprowadzeniem do tematu samej rekrutacji. Znajdziemy tam istotę i definicję rekrutacji w czasach zarówno prosperity, jak i w okresie dekoniunktury. Autorzy wskazują, na czym polega rekrutacja i jak powinien przebiegać prawidłowo przeprowadzony proces rekrutacji, jakie zachowania są pożądane a jakich należy unikać. To niezwykle cenna wiedza dla osób odpowiedzialnych za rekrutację w firmie.

Drugi rozdział poświęcony został zdobywaniu najlepszych pracowników w procesie rekrutacji. Na wschodzącym rynku pracy coraz częściej to pracownik, zwłaszcza kompetentny i doświadczony, ma możliwość przebierania w ofertach pracy. Zadaniem kadry managerskiej jest przekonanie takiego pracownika lub kandydata do wybrania właśnie tego miejsca pracy. Jak przekonać dobrego pracownika do pozostania w przedsiębiorstwie lub do rozpoczęcia pracy? Na to pytanie i jeszcze kilka innych pytań czytelnik znajdzie odpowiedź właśnie w tym rozdziale.

Kolejny rozdział jest poniekąd kontynuacją poprzedniego. Autorzy prowadzą dalsze rozważania na temat tego, jak zatrzymać pracownika w firmie. Należy znaleźć jak najwięcej zalet i argumentów, które powodują, że praca w naszej firmie jest wyjątkowa i najlepsza. Czasami poszukiwanie zalet może skłonić kierownictwo do pewnej refleksji, na temat atrakcyjności danego stanowiska. Ważne, aby znaleźć punkt dający przewagę konkurencyjną nad innymi pracodawcami. Mogą to być warunki finansowe, ale również możliwości rozwoju i samorealizacji pracownika.

W czwartym rozdziale autorzy przytaczają również kilka gorszych stron związanych z zatrudnianiem tak zwanych „gwiazd”, czyli pracowników o wysokich kompetencjach, ale również bardzo świadomych swojej wartości na rynku pracy. Posiadanie takiego pracownika to oczywiście duża korzyść dla przedsiębiorstwa, jednak znalazło się również kilka negatywnych stron takiej sytuacji. Między innymi właśnie o tym, jakie to wady i jak można im zapobiec, możemy przeczytać właśnie w tym rozdziale.

W kolejnym rozdziale książki autorzy przedstawiają temat, o którym bardzo często zapominają pracodawcy. Chodzi o pomoc i motywowanie do rozwoju pracowników. Pracodawcy często wymagają inicjatywy pracowników, uważają, że rozwój kompetencji to obowiązek pracownika. Poniekąd mają rację, jednak dobry pracodawca powinien motywować, zachęcać i pomagać pracownikowi w jego rozwoju mając świadomość, że przyniesie to korzyść jemu i całemu przedsiębiorstwu. Dawanie możliwości rozwoju to również sposób na zatrzymanie pracownika w firmie.

Wreszcie rozdział szósty przechodzi do głównego zagadnienia, jakim są sposoby i metody zatrzymania najlepszych pracowników. W tym rozdziale czytelnik ma okazję zapoznać się ze sposobami i zachowaniami, które pomogą zachować w swoim zespole najlepszych i najambitniejszych pracowników. To bardzo cenne wskazówki dla kierowników i managerów.

Kolejne rozdziały książki traktują między innymi o modelowaniu pracy jako sposób motywowania najlepszych ludzi, roli pracowników „drugoplanowych” oraz roli mentora dla pokolenia Milenium. To kilka równie istotnych kwestii związanych ze środowiskiem pracy.

Rozdział dziesiąty poświęcony został w całości kobiecej części personelu. Autorzy poruszyli kwestię urlopu macierzyńskiego wśród kobiet. W rozdziale zawarte zostały wskazówki, w jaki sposób zachęcić najbardziej utalentowane kobiety do powrotu na stanowisko pracy po okresie zwolnienia. Bardzo często spowodowane jest to tym, że pracodawca nie wyraża ochoty ponownego zatrudnienia. Dlatego często po urlopie macierzyńskim kobiety zmieniają miejsce pracy. W rozdziale kilka sposobów na zatrzymanie dobrej pracownicy w firmie.

Ostatni rozdział jest poniekąd podsumowaniem wcześniej przekazanej wiedzy. Nawiązuje również do znaczenia różnic i zarządzaniem różnorodnością w nowy, aktualny sposób.

Książka „Sztuka rekrutowania i zatrzymania najlepszych ludzi” porusza bardzo ważne kwestie, o których w dzisiejszych czasach wielu rekruterów i pracodawców zupełnie zapomina. Tymczasem zgodnie z aktualną sytuacją na rynku pracy każdy zarządzający powinien doceniać ambitnych i kompetentnych pracowników, ponieważ inni z wielką przyjemnością zasililiby szeregi własnego przedsiębiorstwa tak wartościowym pracownikiem. Warto również zwrócić uwagę na sam proces rekrutacji. Już na tym etapie pracownik powinien poczuć, że warto jest przyjąć się na takie stanowisko i być pewien, że będzie mógł rozwinąć skrzydła.

Książka docelowo przeznaczona jest dla osób odpowiedzialnych za rekrutację, kierowników, managerów, team liderów i zarządzających. Jednym słowem dla wszystkich, którzy mają do czynienia z zarządzaniem czynnikiem ludzkim. Mimo to pozycja i wiedza w niej zawarta przyda się każdemu, kto zatrudnia kogoś lub gdziekolwiek pracuje. Treść może okazać się wartościowym źródłem wiedzy również dla pracowników, którzy w ten sposób będą mogli rozpoznać czy ich pracodawca lub przełożony odpowiednio interpretują i wykorzystują jego potencjał jako pracownika. Taka wiedza może być owocna również w zawodzie wolnego freelancera, który, mimo że nie ma bezpośrednich przełożonych, również otrzymuje zlecenia od potencjalnych pracodawców. Pewne kwestie poruszone w książce mogą również pozytywnie przełożyć się na życie prywatne. Zatrzymanie przy sobie dobrych pracowników można porównać do zatrzymania w swoim otoczeniu dobrych i wartościowych znajomych i przyjaciół.